A novemberi Holmiban (az októberi szerint) mindeddig kiadatlan Illyés-regény jelenik meg. Erre, gondolom, még jó két hetet várni kell, de Illyés Mária, az író lánya egyik interjújából kiderül, miről szól. Aki nem akar kattintgatni, idémásolom a vonatkozó részt: "apám az 1940-es évek végén kezdte írni és 1956-ban tette félre. Ítélet előtt a címe, nincs befejezve. Szándéka egy nagyobb, többkötetes regény megírása volt. Annak az első két résznek a témája, amit megtaláltam, az 1930-as évek derekán játszódik, egy dunántúli nagyközségben. Apám ebben leírja a község társadalmát, a különféle rétegeket… Hallatlanul érdekes, főleg a jellemrajzok szempontjából. A regény cselekménye egy olyan történet körül forog, amelyet később apám a Homokzsák című darabban újra megírt: egy idős asszonyról szól, aki egész életében vagyont gyűjtött, hogy kiemelkedjen abból a lehúzó közegből, amelyből indult, s amikor unokáinak átadja a nagykocsmát, amelyet ő szerzett, elkezdi szétosztani a vagyonát. Immár nem is csak a sajátját, hanem azt is, amit az unokamenye teremtett elő… Mindebből sok humoros és sok tragikus dolog következik; egy öngyilkosság is, amelynek végkimenetelét nem tudjuk meg, hiszen a mű nem befejezett."
Az interjú külön érdekessége, hogy egy olyan Illyés-portréval illusztrálták, amelyhez feltehetőleg László Gyula is modellt ült.
A Literán kötetben meg nem jelent Illyés-versek olvashatók, egy új kötet beharangozásaképpen. A versek korábban (már Illyés halál után) újságban, folyóiratban megjelentek, érdekes, hogy - szerintem - a Nők Lapja-közlés veri a Hitelt, a Kortársat és a Somogyot.