Kevesen lehetnek, akik innen tudják meg, hogy Szvoren Edina kapta idén a Bródy Sándor-díjat. A kicsit bátortalan Litera szerint: "A 2010-es Könyvhét egyik legerősebb bemutatkozása volt Szvoren Edina Pertu című első kötete." Egyik? Miért, melyik volt a másik?
*
A Bródy-díj alapítójával - a szerintem túl jótanulós, túlkészült, sokszor következetlen - Veiszer Alinda készített interjút a tudtommal frissen megszüntetett Záróra egy régebbi adásában, itt van. A "túlkészült" a gasztronómiai szaknyelvnek is része: "a felfújt kissé szivacsosra túlkészült", a következetlen pedig pl. arra vonatkozik, hogy amikor épp ebben az interjúban - mellesleg - kiderül, hogy a riportalanyt magázta az édesapja, a kérdező süket fülekkel megy el az érdekes mozzanat mellett. Illetve: P. Szűcs Juliannát példás újságírói kíméletlenséggel faggatja Mozgó Világ-ügyben - a 27. perckörnyékétől -, de már pl. Ritoók Zsigmondot nem szutyongatja - 38:50-től - egy antiszemita lelkészhez fűződő viszonyával kapcsolatban, hanem megelégszik azzal, hogy az illető "igehirdetéseiben soha nem politizált", illetve hogy a lelkész és Ritoók magánemberként "testvéri beszélgetést" folytatott "a nézeteltérésekről", és punktum. (V.A. megjelenése számomra a magyar média rejtélye: számos adás megtekintése után sem sikerült felfedeznem egységes stílusjegyeket az öltözködésében és a hajviseletében, a Ritoók interjúban mindenesetre átlagon felüli volt a styling.)
*
A Bródyval ellentétben az viszont már nagyon is lehet, hogy olvasóim tőlem tudják meg: idén Jász Attila nyerte a Quasimodo-emlékdíjat. Én az Irodalmi Jelenen olvastam, remélem a lap a különösen jól értesült, nem pedig én értettem félre valamit, mert máshol a neten nem látom az információt. Az oldalon olvasható egy sorozat is a költőtől, de nem világos, hogy arra adták-e a díjat, vagy egy darabjára, vagy hogy. Mindenesetre gratulálunk.