Most megnéztem, nincs a polcon Veres Pétertől a "Gyepsor", de emlékszem az Olcsó Könyvtár elég vigasztalan zöld címlapjára. Biztos a pincében lesz. Kőszeg Ferenc olyan érdekes írt a szeptemberi 2000-ben a szerzőről, hogy amint időm lesz, felhozom. A cikkben Kőszeg - visszavonulása a pártpolitikától nagy nyeresége az irodalomnak - érdekes kérdést feszeget: a szegények ellenérzésének jogosságát a gazdagokkal szemben. Illetve azt írja Illyésnek a Veres temetésén tett kijelenéséről ("Lángelmét temetünk."): "Nem kizárt, hogy igaz volt".
Gyepsorsors
2013.10.09. 12:19 Szántó Domingo
1 komment
Címkék: 2000 Illyés Gyula Kőszeg Ferenc Veres Péter
A bejegyzés trackback címe:
https://folyometer.blog.hu/api/trackback/id/tr875558534
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
stupidlovesong 2013.10.09. 18:11:38
Hát, nem kizárt, de azért azon érdemes talán morfondírozni, hogyan is lehet azt értékelni, ha valaki (láng)elméje igen jelentős kapacitását legalábbis kétséges céloknak szentelte. VP-nél ez a projekt ugye az volt, hogy a marxizmusba megpróbálta belesuszterolni azt, amit ő nacionalizmusnak nevezett, de a valóságban talán inkább antiszemitizmus/xenofóbia volt (" idegen kutyának lába közt a farka" -- ebben a közmondásban vélte megtalálni kisebbségpolitikájának esszenciáját, hogy aztán elmarasztalhassa a svábokat és a zsidókat, hogy nem nőttek fel ehhez az ideálhoz). Ahogy szerintem az is némi argumentációra szorulna, hogy egy Veres-mű "ideológiamentes" lehet, hiszen a szerző igencsak keményvonalas ideológ volt (még ha a marxisták szerint nem is feltétlenül marxista), a Számadás is leginkább ideológiai bildungsroman, amelyben a mozgalmiság igencsak domináns tényezővé válik. A Gyepsort ettől függetlenül érdemes felhozni a pincéből:)